Wiele firm jest tworzonych w sposób niezbyt przemyślany. Mowa tu o tym, iż nie są one przygotowane na wystąpienie sytuacji katastroficznych, które mogłyby doprowadzić do utraty większości danych zebranych przez firmę. Nie posiadają więc planów ciągłości działania. Dlaczego są one aż tak potrzebne w firmie i na czym one polegają?

Czym jest plan ciągłości działania?

PCD, czyli plan ciągłości działania (https://www.isecure.pl/bezpieczenstwo-it-audyt/plany-ciaglosci-dzialania/) to jedna z rzeczy, które każda firma powinna mieć opracowane. Jest to dokładnie opisany plan i szereg zabezpieczeń stosowanych przez firmę, które mają na celu umożliwić jej dalsze działanie nawet w wypadku katastrofy. Za taką uznaje się sytuacje mało prawdopodobne, lecz o katastrofalnych skutkach. Przykładem może być więc pożar serwerowni, katastrofa budowlana, sabotaż, czy też terroryzm.

Wszystkie plany ciągłości działania opierają się między innymi na tworzeniu zapasowych kopii wszystkich danych, które są kluczowe dla dalszego działania firmy i umieszczaniu ich na zupełnie innych systemach, których działanie nie jest zależne na przykład od tego samego hostingu. W ten sposób w razie awarii jednego z nich firma jest zabezpieczona i może dalej działać.

Dlaczego plany ciągłości działania są tak ważne?

Przygotowane wcześniej programy zarządzania ciągłością działania można porównać na przykład do schronów, które buduje się raczej z myślą o tym, że nigdy ich nie wykorzystamy, lecz w razie konieczności dziękujemy, iż możemy mieć do nich dostęp. Są one w stanie wyraźnie zabezpieczyć firmę przed nieprzewidzianymi zdarzeniami o katastroficznych skutkach.

Świetnym przykładem tego, dlaczego tak istotne są plany ciągłości działania i powiązane z nimi systemy ciągłości działania może być pożar serwerowni OVH w Strasburgu, który wydarzył się w marcu 2021 roku. Sprawił on, że między innymi tysiące stron internetowych przestały działać i firmy, które wcześniej nie posiadały opracowanego planu ciągłości działania, napotkały spory problem, który był przecież do uniknięcia, gdyby tylko zdecydowano się stworzyć takie plany.

Give a Comment