Jeśli szukasz opasek zaciskowych i odwiedzisz dobrze zaopatrzony sklep, prawdopodobnie na początku będziesz czuł się przytłoczony różnorodnością produktów. Może się wydawać, że opaski zaciskowe są do siebie podobne i mają zbliżone parametry. Nic bardziej mylnego. Podział takich produktów można przeprowadzić, posługując się wieloma kryteriami. Jednym z nich jest materiał wykonania. Dziś zestawiamy ze sobą opaski zaciskowe metalowe i plastikowe.

Za co warto docenić opaski zaciskowe ze stali nierdzewnej?

Jeśli szukasz mocarnej opaski zaciskowej, gotowej wytrzymać szczególnie trudne warunki, to opaska zaciskowa metalowa powinna Cię zainteresować. Mimo niewielkich rozmiarów, ten produkt jest w stanie znieść bardzo wiele (o ile wybierzemy opcję od rzetelnego producenta). Przede wszystkim docenić trzeba temperaturę pracy opaski – np. wariant ze stali nierdzewnej gatunku AISI 316 może pracować w temperaturze od -80 °C ÷ 538 °C. Na tym zalety rozwiązania się nie kończą. Opaski metalowe stalowe są odporne na:

  • substancje chemiczne;
  • promieniowanie UV;
  • korozję;
  • różnorodne czynniki zewnętrzne.

Opaski zaciskowe plastikowe

Opaski zaciskowe plastikowe – czy też są funkcjonalne?

Temperatura pracy zwykłej, standardowej opaski zaciskowej to przeważnie -40 °C ÷ 85 °C. Jak widać, różnica między parametrami opaski plastikowej i metalowej jest w tym przypadku kolosalna. Mimo to wersja plastikowa nadal dobrze sprawdzi się, jeśli potrzebujemy mocowania, odpornego na działanie czynników zewnętrznych. Wyroby dostępne w rzetelnych sklepach, takich jak np. 4Technik, wykazują także świetną odporność na rozpuszczalniki aromatyczne, smary, oleje oraz pochodne ropy naftowej.

Nie można jasno stwierdzić, że któryś z produktów jest lepszy. Rozsądnie jest za to określenie, które warianty są lepszy w danych warunkach. Jeśli potrzebujemy standardowego wyrobu do zastosowania w instalacjach elektrycznych, przemysłowych, w szafach i panelach elektrycznych, możemy sięgnąć po wariant plastikowy. Do zadań specjalnych, czyli na platformach wiertniczych, w zakładach petrochemicznych czy w przemyśle stoczniowym lepszym wariantem mogą okazać się opaski zaciskowe metalowe.

 

Źródło: https://4technik.pl/

Give a Comment